Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205157153E3
Part No.:
MAL205157153E3
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 40V RADIAL
Shipping
MAL205157153E3 Information
Series:
051 PEC-PW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
37mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
28 mOhms
Lead Spacing:
0.689" (17.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)