Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205148103E3
Part No.:
MAL205148103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 63V RADIAL
Shipping
MAL205148103E3 Information
Series:
051 PEC-PW
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
52mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
37 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)