Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205044223E3
Part No.:
MAL205044223E3
Description:
CAP ALUM 22000UF 10V RADIAL TH
Shipping
MAL205044223E3 Information
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
36mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
27 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)