Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205017223E3
Part No.:
MAL205017223E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 22000UF 40V SOLDER LUG
Shipping
MAL205017223E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
050 PED-PW
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
16 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.016" (102.00mm)