Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205016333E3
Part No.:
MAL205016333E3
Description:
CAP ALUM 33000UF 25V SOLDER LUG
Shipping
MAL205016333E3 Information
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
15mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
14 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.016" (102.00mm)