Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205014333E3
Part No.:
MAL205014333E3
Description:
CAP ALUM 33000UF 10V SOLDER LUG
Shipping
MAL205014333E3 Information
Series:
050 PED-PW
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
29mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
22 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)