Harwin Inc. M80-4022001
Part No.:
M80-4022001
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Shipping
M80-4022001 Information
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Datamate J-Tek
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
20
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Screw Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
12.0µin (0.30µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.220" (5.60mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
7.7mm, 7.95mm