Vishay Dale Thin Film M55342E04B10B0RT5
Part No.:
M55342E04B10B0RT5
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1505
Shipping
M55342E04B10B0RT5 Information
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Series:
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.15W
Composition:
Thin Film
Features:
Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1505
Size / Dimension:
0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)