Harwin Inc. M50-3155042
Part No.:
M50-3155042
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 100POS 0.05 GOLD SMD
Shipping
M50-3155042 Information
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Archer M50
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
100
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Ingress Protection:
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
1A