Johanson Dielectrics Inc. M4FP501W395K3SL001F
Part No.:
M4FP501W395K3SL001F
Description:
CAP CER 3.9UF 500V X7R
Shipping
M4FP501W395K3SL001F Information
Capacitance:
3.9 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, High Voltage
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.440" W (10.80mm x 11.18mm)
Height - Seated (Max):
0.545" (13.84mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)