Johanson Dielectrics Inc. M4FP101W206K3SL001F
Part No.:
M4FP101W206K3SL001F
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 20UF 100V X7R
Shipping
M4FP101W206K3SL001F Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
SMPS P-PME
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Size / Dimension:
0.387" L x 0.310" W (9.84mm x 7.87mm)
Height - Seated (Max):
0.545" (13.84mm)