Johanson Dielectrics Inc. M4EM501W824K3SL001F
Part No.:
M4EM501W824K3SL001F
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.82UF 500V X7R
Shipping
M4EM501W824K3SL001F Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
SMPS P-PME
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
0.82 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Size / Dimension:
0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max):
0.545" (13.84mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)