Johanson Dielectrics Inc. M2EH101W305M3J1001F
Part No.:
M2EH101W305M3J1001F
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3UF 100V X7R 6SMD
Shipping
M2EH101W305M3J1001F Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
SMPS P-PME
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
6-Stacked SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.190" (4.83mm)