Johanson Dielectrics Inc. M1EH201W105K1J1001W
Part No.:
M1EH201W105K1J1001W
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1.0UF 200V X7R 6SMD
Shipping
M1EH201W105K1J1001W Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
SMPS P-PME
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
6-Stacked SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.095" (2.41mm)