Delevan M1331-121K
Part No.:
M1331-121K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 120NH 635MA 110MOHM SM
Shipping
M1331-121K Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
M1331
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Iron
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
635 mA
Current - Saturation (Isat):
635mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
430MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.145" (3.68mm)