Taiyo Yuden LWK212BJ106MD-T
Part No.:
LWK212BJ106MD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0508
Shipping
LWK212BJ106MD-T Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
W
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)