LTC2366HTS8#TRMPBF.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LTC2366HTS8#TRMPBF |
| Manufacturer | Linear Technology |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 3M |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.35V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.35V ~ 3.6V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "LTC2366HTS8#TRMPBF" in Silicon Labs LTC2366HTS8#TRMPBF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.