ADC081C021CIMKX/NOPB.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ADC081C021CIMKX/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 188.9k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | I2C |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | Supply |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "ADC081C021CIMKX/NOPB" in Silicon Labs ADC081C021CIMKX/NOPB.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.