LTC2287IUP#PBF.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LTC2287IUP#PBF |
| Manufacturer | Linear Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Number of Inputs | 2 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Architecture | Pipelined |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.4V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.4V |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "LTC2287IUP#PBF" in Silicon Labs LTC2287IUP#PBF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.