LTC1865LCS8#PBF.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LTC1865LCS8#PBF |
| Manufacturer | Linear Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 150 |
| Number of Inputs | 2 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | 3-Wire, MICROWIRE, SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | Supply |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "LTC1865LCS8#PBF" in Silicon Labs LTC1865LCS8#PBF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.