Taiyo Yuden LSXNH8080XKL6R8MJG
Part No.:
LSXNH8080XKL6R8MJG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
3131 (8080 Metric)
Description:
FIXED IND 6.8UH 3A 37.7 MOHM SMD
Shipping
LSXNH8080XKL6R8MJG Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSXN
Package/Case:
3131 (8080 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3131
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)