Taiyo Yuden LSXNE3030MKT2R2MN
Part No.:
LSXNE3030MKT2R2MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.37A 90MOHM SMD
Shipping
LSXNE3030MKT2R2MN Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSXN
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.37 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
78MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)