Taiyo Yuden LSXND6060YEL6R8MMG
Part No.:
LSXND6060YEL6R8MMG
Description:
FIXED IND 6.8UH 3A 46.8 MOHM SMD
Shipping
LSXND6060YEL6R8MMG Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
46.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)