Taiyo Yuden LSXND6060YEL2R3NMG
Part No.:
LSXND6060YEL2R3NMG
Description:
FIXED IND 2.3UH 3.6A 28.6MOHM SM
Shipping
LSXND6060YEL2R3NMG Information
Inductance:
2.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
6.4A
DC Resistance (DCR):
28.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)