Taiyo Yuden LSXND6060YEL1R8NMG
Part No.:
LSXND6060YEL1R8NMG
Description:
FIXED IND 1.8UH 3.9A 24.7MOHM SM
Shipping
LSXND6060YEL1R8NMG Information
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.9 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
DC Resistance (DCR):
24.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)