Taiyo Yuden LSXND6060YEL1R3NMG
Part No.:
LSXND6060YEL1R3NMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
FIXED IND 1.3UH 4.2A 20.8MOHM SM
Shipping
LSXND6060YEL1R3NMG Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSXN
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
8.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)