Taiyo Yuden LSXND6060WHL3R0NMG
Part No.:
LSXND6060WHL3R0NMG
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
FIXED IND 3UH 3.4A 29.9 MOHM SMD
Shipping
LSXND6060WHL3R0NMG Information
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Inductance:
3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
29.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)