Taiyo Yuden LSXBD6060YEL6R3M
Part No.:
LSXBD6060YEL6R3M
Description:
FIXED IND 6.3UH 2.8A 49.4MOHM SM
Shipping
LSXBD6060YEL6R3M Information
Inductance:
6.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
38mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)