Taiyo Yuden LSXBD6060YEL1R0N
Part No.:
LSXBD6060YEL1R0N
Description:
FIXED IND 1UH 4.2A 18.2 MOHM SMD
Shipping
LSXBD6060YEL1R0N Information
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
DC Resistance (DCR):
14mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)