Taiyo Yuden LSXBD6060YEL150M
Part No.:
LSXBD6060YEL150M
Description:
FIXED IND 15UH 1.9A 100.1MOHM SM
Shipping
LSXBD6060YEL150M Information
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
DC Resistance (DCR):
77mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)