Taiyo Yuden LSXBD6060YEL101M
Part No.:
LSXBD6060YEL101M
Description:
FIXED IND 100UH 700MA 650MOHM SM
Shipping
LSXBD6060YEL101M Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)