Taiyo Yuden LSXBD6060WKL2R2N
Part No.:
LSXBD6060WKL2R2N
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.7A 40.8MOHM SM
Shipping
LSXBD6060WKL2R2N Information
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
DC Resistance (DCR):
34mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
73MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)