Taiyo Yuden LSXBD6060WHL680M
Part No.:
LSXBD6060WHL680M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 68UH 770MA 546MOHM SMD
Shipping
LSXBD6060WHL680M Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSXB
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
770 mA
Current - Saturation (Isat):
760mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
420mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)