Taiyo Yuden LSXBD6060WHL3R0N
Part No.:
LSXBD6060WHL3R0N
Description:
FIXED IND 3UH 3.4A 29.9 MOHM SMD
Shipping
LSXBD6060WHL3R0N Information
Inductance:
3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
23mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)