Taiyo Yuden LSXBD4040TKL6R8M
Part No.:
LSXBD4040TKL6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.06A 132MOHM SM
Shipping
LSXBD4040TKL6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.06 A
Current - Saturation (Isat):
1.45A
DC Resistance (DCR):
110mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)