Taiyo Yuden LSXBD4040TKL101M
Part No.:
LSXBD4040TKL101M
Description:
FIXED IND 100UH 270MA 1.8OHM SMD
Shipping
LSXBD4040TKL101M Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
270 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)