Taiyo Yuden LSXBD3030KKT100M
Part No.:
LSXBD3030KKT100M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 510MA 540MOHM SMD
Shipping
LSXBD3030KKT100M Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSXB
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
510 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
450mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)