Taiyo Yuden LSRNJ12555GL6R0NMY
Part No.:
LSRNJ12555GL6R0NMY
Description:
FIXED IND 6UH 5.6A 16.8 MOHM SMD
Shipping
LSRNJ12555GL6R0NMY Information
Inductance:
6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
5.01A
DC Resistance (DCR):
16.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)