Taiyo Yuden LSRNJ12555GL101MMY
Part No.:
LSRNJ12555GL101MMY
Description:
FIXED IND 100UH 1.86A 140.4 MOHM
Shipping
LSRNJ12555GL101MMY Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.86 A
Current - Saturation (Isat):
1.53A
DC Resistance (DCR):
141mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)