Taiyo Yuden LSRNJ12555GL100MMY
Part No.:
LSRNJ12555GL100MMY
Description:
FIXED IND 10UH 5.04A 21 MOHM SMD
Shipping
LSRNJ12555GL100MMY Information
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.04 A
Current - Saturation (Isat):
4.73A
DC Resistance (DCR):
21mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
21.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)