Taiyo Yuden LSRNJ10145GL101MNY
Part No.:
LSRNJ10145GL101MNY
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 100UH 1.25A 240MOHM SM
Shipping
LSRNJ10145GL101MNY Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSRN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.25 A
Current - Saturation (Isat):
1.29A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.191" (4.85mm)