Taiyo Yuden LSQBA160808T100M
Part No.:
LSQBA160808T100M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 60MA 0.7 OHM SMD
Shipping
LSQBA160808T100M Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSQB
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
60 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
700mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)