Taiyo Yuden LSEPC2016KKTR47M
Part No.:
LSEPC2016KKTR47M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 470NH 4.7A 26 MOHM SMD
Shipping
LSEPC2016KKTR47M Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSEP
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.7 A
Current - Saturation (Isat):
5.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
26mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)