Taiyo Yuden LSENC2520KKT1R0M
Part No.:
LSENC2520KKT1R0M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 3.3A 53 MOHM SMD
Shipping
LSENC2520KKT1R0M Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSEN
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
53mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)