Taiyo Yuden LSDND2020KKT100MM
Part No.:
LSDND2020KKT100MM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 630MA 690MOHM SMD
Shipping
LSDND2020KKT100MM Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSDN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
630 mA
Current - Saturation (Isat):
750mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
690mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)