Taiyo Yuden LSCNE1608FET1R0MA
Part No.:
LSCNE1608FET1R0MA
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 800MA 340 MOHM SMD
Shipping
LSCNE1608FET1R0MA Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)