Taiyo Yuden LSCNB1608KKTR24MA
Part No.:
LSCNB1608KKTR24MA
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 240NH 2.6A 38 MOHM SMD
Shipping
LSCNB1608KKTR24MA Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)