Taiyo Yuden LSCNB1210EKT1R5MB
Part No.:
LSCNB1210EKT1R5MB
Package:
0504 (1210 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 900MA 240MOHM SM
Shipping
LSCNB1210EKT1R5MB Information
Package/Case:
0504 (1210 Metric)
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0504
Size / Dimension:
0.049" L x 0.041" W (1.25mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)