Taiyo Yuden LSCNB1005EETR22MB
Part No.:
LSCNB1005EETR22MB
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 220NH 1.6A 80 MOHM SMD
Shipping
LSCNB1005EETR22MB Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSCN
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Metal
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)