Taiyo Yuden LSCNA2012HKTR24MA
Part No.:
LSCNA2012HKTR24MA
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 240NH 4.32A 24MOHM SMD
Shipping
LSCNA2012HKTR24MA Information
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.32A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)